ICCOPT 2013 List of Speakers (Contributed, Organized, Posters, Plenaries, Semi-planaries, Prizes)

Scientific Program
(Acary) Vincent Acary Mon.C.14 Ordinary differential equations with discontinuous right-hand sides as complementarity systems. Application to gene regulatory networks. Organized Session, Room 1.4, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Adam) Lukas Adam Tue.A.25 Optimal control of a rate-independent variational inequality Organized Session, Room 2.5, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Adly) Samir Adly Wed.A.14 A new method for solving eigenvalue complementarity problems Organized Session, Room 1.4, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Agra) Agostinho Agra Thu.B.16 Discrete approaches to the molecular distance geometry problem Organized Session, Room 1.6, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Ahipasaoglu) Selin Damla Ahipasaoglu Wed.B.16 Algorithms for the minimum volume ellipsoid estimator Organized Session, Room 1.6, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Ahmadi) Amir Ali Ahmadi Thu.A.16 Continuous dynamical systems for global optimization Organized Session, Room 1.6, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Ahookhosh) Masoud Ahookhosh Wed.B.13 Optimal subgradient-based algorithms for large-scale convex optimization Session, Room 1.3, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Akimoto) Youhei Akimoto Wed.A.15 Information-geometric optimization: Introduction and theoretical foundations Organized Session, Room 1.5, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Albrecht) Sebastian Albrecht Mon.B.14 Inverse optimal control problems for the analysis of human motions Organized Session, Room 1.4, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Ali) M. Montaz Ali Tue.C.17 A differential equation-based method for solving nonlinearly constrainted nonlinear programming problems Organized Session, Room 1.7, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Alizadeh) Farid Alizadeh Thu.A.21 Applications of algebraic sum-of-squares cones in optimal geometric design Organized Session, Room 2.1, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Alvarado) Alberth Alvarado Tue.C.14 On the maximum attainable system sum-rate in distributed Gaussian interference channels with unbounded budgets Organized Session, Room 1.4, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Amelunxen) Dennis Amelunxen Wed.D.14 Intrinsic volumes of convex cones and applications in convex programming Organized Session, Room 1.4, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(An) Phan Thanh An Wed.C.17 Optimization methods for computational geometry Organized Session, Room 1.7, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Anava) Oren Anava Wed.C.21 Online learning for loss functions with memory and applications to statistical arbitrage Organized Session, Room 2.1, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Andersen) Martin S. Andersen Wed.D.23 A custom interior-point method for matrix-fractional minimization Organized Session, Room 2.3, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Andreani) Roberto Andreani Wed.C.13 Constant rank of subspace component: A new constraint qualification Organized Session, Room 1.3, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Anitescu) Mihai Anitescu Mon.A.17 Scalable dynamic optimization Organized Session, Room 1.7, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Anjos) Miguel F. Anjos Wed.A.11 Towards efficient higher-order semidefinite relaxations for max-cut Organized Session, Room 1.1, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Antil) Harbir Antil Thu.A.24 A Stokes free boundary problem with surface tension effects Organized Session, Room 2.4, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Aravkin) Aleksandr Y. Aravkin Thu.A.12 Sparse/robust estimation with nonsmooth log-concave densities Organized Session, Room 1.2, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Arias) Luis M. Briceńo Arias Tue.C.25 Forward-partial inverse method for solving monotone inclusions: Application to land-use planning Organized Session, Room 2.5, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Arima) Naohiko Arima Thu.B.11 A quadratic optimization model for completely positive programming and its application to 0-1 mixed integer linearly constrained quadratic optimization problems Organized Session, Room 1.1, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Arnold) Dirk Arnold Wed.A.15 The dynamical systems approach applied to the analysis of evolutionary strategies for constrained optimisation Organized Session, Room 1.5, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Arrondo) Aránzazu G. Arrondo Wed.B.17 A parallel algorithm for solving a bi-objective location problem Organized Session, Room 1.7, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Assellaou) Mohamed Assellaou Mon.B.23 Probabilistic safety reachability analysis Session, Room 2.3, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Aybat) Necdet Serhat Aybat Thu.A.22 An augmented Lagrangian method for conic convex programming Organized Session, Room 2.2, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Azmi) Behzad Azmi Mon.A.13 A novel limited memory method for bound-constrained optimization Session, Room 1.3, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Baes) Michel Baes Wed.B.16 Mirror-descent methods in mixed-integer convex optimization Organized Session, Room 1.6, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Bandeira) Afonso S. Bandeira Tue.C.15 On sparse Hessian recovery and trust-region methods based on probabilistic models Organized Session, Room 1.5, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Barton) Paul I. Barton Wed.P.AA Relax anything Plenary, Auditorium A, Wednesday, July 31, 9:00-10:00
(Bayen) Térence Bayen Wed.B.24 Strong minima for optimal control problems governed by semi linear parabolic equations Organized Session, Room 2.4, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Beck) Amir Beck Tue.S.AA Gradient-based methods for convex optimization and applications Semi-plenary, Auditorium A, Tuesday, July 30, 10:30-11:15
(Beck) Amir Beck Mon.B.22 On the rate of convergence of block coordinate descent type methods Organized Session, Room 2.2, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Becker) Stephen Becker Thu.B.22 Randomized singular value projection Organized Session, Room 2.2, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Behling) Roger Behling Thu.B.14 A Levenberg-Marquardt method with approximate projections Organized Session, Room 1.4, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Belenky) Alexander S. Belenky Mon.B.23 Application of continuous optimization techniques for calculating equilibriums in large-scale three-person public procurement games Session, Room 2.3, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Benson) Hande Y. Benson Wed.C.23 MILANO: Mixed-integer linear and nonlinear optimizer Organized Session, Room 2.3, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Berchesan) Livia-Mihaela Berchesan Wed.A.25 Existence results for variational inequalities with surjectivity consequences related to generalized monotone operators Session, Room 2.5, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Berg) Ewout van den Berg Wed.C.22 A hybrid quasi-Newton projected-gradient method with application to Lasso and basis-pursuit denoise Organized Session, Room 2.2, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Betz) Thomas Betz Wed.C.24 Second-order sufficient conditions for optimal control of elastoplasticity Organized Session, Room 2.4, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Bhattacharyya) Chiranjib Bhattacharyya Wed.A.18 Efficient design of robust SVMs Organized Session, Room 1.8, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Biegler) Lorenz T. Biegler Mon.C.17 Sensitivity-based decomposition for moving finite elements with direct transcription formulations Organized Session, Room 1.7, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Birge) John Birge Wed.D.18 Extensions of abridged nested decomposition for serially dependent structures Organized Session, Room 1.8, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Birgin) Ernesto G. Birgin Thu.A.13 Recent developments in Algencan Organized Session, Room 1.3, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Bomze) Immanuel Bomze Wed.C.16 Narrowing the difficulty gap for the Celis-Dennis-Tapia problem Organized Session, Room 1.6, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Bonnel) Henri Bonnel Thu.B.25 Optimization over the Pareto set of a multiobjective parabolic control system Organized Session, Room 2.5, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Bott) Stefanie Bott Mon.A.24 Adaptive multilevel SQP method for state constrained optimization with Navier-Stokes equations Organized Session, Room 2.4, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Bottou) Leon Bottou Wed.D.22 Large-scale learning revisited Organized Session, Room 2.2, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Boumal) Nicolas Boumal The Manopt toolbox: Making optimization on manifolds easy Session of Poster Presentations, Entrance Hall of the Dept. of Mathematics, Monday, July 29, 18:30-20:30
(Brás) Carmo P. Brás Wed.C.14 Inverse eigenvalue complementarity problem Session, Room 1.4, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Brezhneva) Olga Brezhneva Tue.A.13 Short and elementary proofs of the Karush-Kuhn-Tucker, Lagrange multiplier, and implicit function theorems Session, Room 1.3, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Brito) Rui Pedro Brito Thu.B.18 Efficient cardinality/mean-variance portfolios Organized Session, Room 1.8, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Buchheim) Christoph Buchheim Tue.C.16 A fast branch-and-bound algorithm for box-constrained integer polynomial optimization Session, Room 1.6, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Bueno) Luís Felipe Bueno Tue.C.AB An inexact restoration method with Lagrange multipliers and applications in multiobjective optimization Organized Session, Auditorium B, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Burachik) Regina Burachik Mon.S.AB The exact penalty map for nonsmooth and nonconvex optimization Semi-plenary, Auditorium B, Monday, July 29, 10:30-11:15
(Burachik) Regina Burachik Mon.C.25 Conditions for zero duality gap in convex programming Organized Session, Room 2.5, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Burai) Pál Burai Tue.A.13 Generalized convexity and local-global minimum property of nonlinear optimization problems Session, Room 1.3, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Burer) Sam Burer Mon.S.AA Copositive optimization Semi-plenary, Auditorium A, Monday, July 29, 10:30-11:15
(Burgdorf) Sabine Burgdorf Wed.D.11 Polynomial optimization over the NC unit ball Organized Session, Room 1.1, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Burke) James V. Burke Thu.B.21 Making flippy floppy Organized Session, Room 2.1, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Cafieri) Sonia Cafieri Wed.A.16 Aircraft conflict avoidance by mixed-integer nonlinear optimization models combining turn and velocity change maneuvers Organized Session, Room 1.6, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Carlini) Elisabetta Carlini Wed.D.25 Semi-Lagrangian schemes for mean field game models Organized Session, Room 2.5, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Carlisle) Michael Carlisle Mon.A.18 Sequential decision rules and times for two-dimensional hypothesis testing Organized Session, Room 1.8, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Carrasco) Miguel Carrasco Wed.C.25 Design of robust truss structures for minimum weight using the sequential convex approximation method Organized Session, Room 2.5, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Cartis) Coralia Cartis Thu.S.AB Optimal Newton-type algorithms for nonconvex smooth optimization Semi-plenary, Auditorium B, Thursday, August 1, 14:00-14:45
(Casado) Leocadio G. Casado Wed.C.17 On simplex longest edge bisection for solving blending problems Organized Session, Room 1.7, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Castańo) Fernando García Castańo Wed.A.25 Paratingent derivative applied to the measure of the sensitivity in multiobjective differential programming Session, Room 2.5, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Castro) Yohan de Castro Wed.D.12 A result on the spike localization from inaccurate samplings Organized Session, Room 1.2, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Castro) Jordi Castro Wed.A.17 Protecting three-dimensional tables of data: An application of interior-point methods to statistical disclosure control Organized Session, Room 1.7, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Cervinka) Michal Cervinka Tue.A.25 Sensitivity analysis of MPECs Organized Session, Room 2.5, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Chachuat) Benoit Chachuat Tue.A.16 Branch-and-lift algorithm for deterministic global optimization in nonlinear optimal control Organized Session, Room 1.6, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Chandrasekaran) Venkat Chandrasekaran Tue.B.AA Rank-sparsity uncertainty principles and matrix decomposition Best Paper Prize Session, Auditorium A, Tuesday, July 30, 14:30-16:00
(Chen) Bilian Chen Wed.D.21 Applications of maximum block improvement method Organized Session, Room 2.1, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Chen) Xiaojun Chen Wed.A.AB Worst case complexity of nonconvex non-Lipschiz minimization Organized Session, Auditorium B, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Chen) Ruobing Chen Mon.A.15 Regularized regression models for derivative free methods under controllable noise setting Organized Session, Room 1.5, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Choi) Sou-Cheng (Terrya) Choi Mon.C.14 AMPL/PATH tutorial introduction to solving regularized complementarity problems with a case study from CIM-EARTH Organized Session, Room 1.4, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Chua) Chek Beng Chua Wed.B.11 A barrier-based smoothing proximal point algorithm for nonlinear complementarity problems over closed convex cones Organized Session, Room 1.1, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Cibulka) Radek Cibulka Mon.A.25 Newton's method for solving generalized equations using set-valued approximations Organized Session, Room 2.5, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Clason) Christian Clason Thu.B.24 Multi-bang control of elliptic systems Organized Session, Room 2.4, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Cojocaru) Monica Gabriela Cojocaru Wed.B.14 Solving generalized Nash games with shared constraints through evolutionary variational inequalities Organized Session, Room 1.4, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Crespi) Giovanni Paolo Crespi Wed.B.14 Variational inequalities in set-optimization Organized Session, Room 1.4, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Csizmadia) Zsolt Csizmadia Wed.B.23 Analytic derivatives: Symbolic versus automatic Session, Room 2.3, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Curtis) Frank E. Curtis Mon.C.AB Sequential quadratic optimization with inexact subproblem solves Organized Session, Auditorium B, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Custódio) Ana Luísa Custódio Wed.B.15 GLODS: Global and local optimization using direct search Organized Session, Room 1.5, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Dahl) Joachim Dahl Wed.D.23 Modeling and solving conic optimization problems using MOSEK Organized Session, Room 2.3, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Dai) Yu-Hong Dai Thu.A.AB A sequential subspace projection method for extreme Z-eigenvalues of supersymmetric tensors Organized Session, Auditorium B, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Dalkiran) Evrim Dalkiran Thu.A.16 RLT-POS: Reformulation-linearization technique-based optimization software for solving polynomial programming problems Organized Session, Room 1.6, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Daniele) Patrizia Daniele Wed.A.14 Recent advances in variational inequalities Organized Session, Room 1.4, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(De Lara) Michel De Lara Thu.S.AA Smart power systems, renewable energies and markets: The optimization challenge Semi-plenary, Auditorium A, Thursday, August 1, 14:00-14:45
(Delbos) Frédéric Delbos Thu.B.15 Global optimization based on sparse grid surrogate models for black-box expensive functions Session, Room 1.5, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(DeMiguel) Victor DeMiguel Tue.S.AB Practical portfolio optimization Semi-plenary, Auditorium B, Tuesday, July 30, 10:30-11:15
(Dempe) Stephan Dempe Mon.B.21 Bilevel programming -- formulation and optimality conditions Organized Session, Room 2.1, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Diedam) Holger Diedam Tue.A.16 Global optimal control using direct multiple shooting Organized Session, Room 1.6, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Digabel) Sébastien Le Digabel Wed.D.15 Some applications solved with the MADS algorithm Organized Session, Room 1.5, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Dinh) Quoc Tran Dinh Tue.A.22 Fast decomposition algorithms for large-scale separable convex optimization Organized Session, Room 2.2, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Diniz-Ehrhardt) Maria A. Diniz-Ehrhardt Tue.A.15 A method for nonlinear least-squares problems based on simplex derivatives Organized Session, Room 1.5, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Diouane) Youssef Diouane Wed.B.15 Globally convergent evolution strategies and CMA-ES Organized Session, Room 1.5, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Doan) Xuan Vinh Doan Wed.B.18 Distributionally robust optimization with a general Fréchet class of distributions Organized Session, Room 1.8, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Dobre) Cristian Dobre Thu.A.11 Copositive formulation for the stability number of infinite graph Organized Session, Room 1.1, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Domínguez-Bravo) Carmen-Ana Domínguez-Bravo Wed.D.17 Optimal location and size of heliostats in solar power tower systems Session, Room 1.7, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Dong) Hongbo Dong Wed.C.16 Relaxations for convex quadratic programming with binary indicator variables Organized Session, Room 1.6, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Dorsch) Dominik Dorsch Tue.C.21 Generic first-order necessary optimality conditions for a general class of optimization problems Organized Session, Room 2.1, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Dreves) Axel Dreves Thu.B.14 A new error bound result for generalized Nash equilibrium problems and its algorithmic application Organized Session, Room 1.4, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Drori) Yoel Drori Mon.C.22 A novel approach for analyzing the performance of first-order methods Session, Room 2.2, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Drusvyatskiy) Dmitriy Drusvyatskiy Wed.A.21 Optimization and intrinsic geometry Organized Session, Room 2.1, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Dupuis) Xavier Dupuis Mon.B.25 Leukemia and optimal control Organized Session, Room 2.5, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Eckstein) Jonathan Eckstein Tue.C.13 Object-parallel implementation of a bound-constrained conjugate gradient solver Organized Session, Room 1.3, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Eichfelder) Gabriele Eichfelder Tue.C.11 On the set-semidefinite representation of non-convex quadratic programs Organized Session, Room 1.1, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Erway) Jennifer B. Erway Tue.A.AB A new L-BFGS trust-region subproblem solver Organized Session, Auditorium B, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Escudero) Laureano F. Escudero Wed.A.16 Aircraft conflict detection and resolution: A mixed-integer nonlinear optimization model by turn change maneuvers Organized Session, Room 1.6, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Facchinei) Francisco Facchinei Tue.C.14 Complex variational inequalities and applications Organized Session, Room 1.4, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Fan) Jinyan Fan Thu.A.AB Improvement on the Shamanskii-like Levenberg-Marquardt method Organized Session, Auditorium B, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Fang) Sheng Fang Wed.A.13 Singular value decomposition computations in matrix optimisation problems Session, Room 1.3, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Farshbaf-Shaker) M. Hassan Farshbaf-Shaker Wed.C.24 Relating phase field and sharp interface approaches to structural topology optimization Organized Session, Room 2.4, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Fawzi) Hamza Fawzi Mon.C.11 New lower bounds on nonnegative rank using conic programming Organized Session, Room 1.1, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Fercoq) Olivier Fercoq Tue.C.22 Smoothed parallel coordinate descent method for huge-scale optimization problems Organized Session, Room 2.2, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Fernandes) Xavier Fernandes Optimization of the charging process of electric vehicles Session of Poster Presentations, Entrance Hall of the Dept. of Mathematics, Monday, July 29, 18:30-20:30
(Fernandes) Luís Merca Fernandes Thu.A.16 Eigenvalue complementarity problem: Applications and algorithms Organized Session, Room 1.6, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Fernandez-Granda) Carlos Fernandez-Granda Wed.D.12 Robust super-resolution via convex programming Organized Session, Room 1.2, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Ferreira) Orizon P. Ferreira Wed.B.25 A robust Kantorovich's theorem on the inexact Newton method with relative residual error tolerance Session, Room 2.5, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Ferris) Michael C. Ferris Mon.P.AA Multiple optimization problems with equilibrium constraints Plenary, Auditorium A, Monday, July 29, 9:00-10:00
(Ferris) Michael C. Ferris Thu.A.23 Stochastic programming in GAMS Organized Session, Room 2.3, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Fischer) Andreas Fischer Thu.A.14 Solving nonsmooth equations with nonisolated solutions Organized Session, Room 1.4, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Fliege) Joerg Fliege Thu.B.25 Robust multiobjective portfolio optimization Organized Session, Room 2.5, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Flores) Salvador Flores Thu.B.23 A new error correction technique with strong theoretical properties Session, Room 2.3, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Forsgren) Anders Forsgren Wed.D.13 A primal-dual active-set method for convex quadratic programming Organized Session, Room 1.3, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Fountoulakis) Kimon Fountoulakis Tue.A.17 Second order methods for sparse signal reconstruction Organized Session, Room 1.7, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Fourer) Robert Fourer Thu.A.23 Convex quadratic programming in AMPL Organized Session, Room 2.3, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Fowkes) Jaroslav M. Fowkes Wed.B.AB Branching and bounding improvements for Lipschitz global optimization Organized Session, Auditorium B, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Frandi) Emanuele Frandi Thu.B.15 Optimization by derivative-free multilevel methods Session, Room 1.5, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Frasch) Janick Frasch Mon.A.17 A structure exploiting parallel strategy for the efficient solution of sparse quadratic programs arising in SQP-based nonlinear optimal control Organized Session, Room 1.7, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Freund) Robert M. Freund Wed.C.21 The first-order view of boosting methods: Computational complexity and connections to regularization Organized Session, Room 2.1, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Friedlander) Michael P. Friedlander Wed.C.22 A dual approach to sparse optimization Organized Session, Room 2.2, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Friedlander) Ana Friedlander Thu.B.14 Inexact restoration method for derivative-free optimization with smooth constraints Organized Session, Room 1.4, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Fukuda) Ellen H. Fukuda Tue.C.13 Slack variables in nonlinear second-order cone programming Organized Session, Room 1.3, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Gajardo) Pedro Gajardo Thu.A.25 Existence of minimizers on drops Organized Session, Room 2.5, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Garatti) Simone Garatti Tue.C.18 The risk of empirical costs in min-max sample-based optimization Organized Session, Room 1.8, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Garber) Dan Garber Wed.D.22 A linearly convergent conditional gradient algorithm with applications to online and stochastic optimization Organized Session, Room 2.2, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Garmanjani) Rohollah Garmanjani Wed.B.13 Worst-case complexity of adaptive cubic with regularization algorithm for nonsmooth objective functions using smoothing approach Session, Room 1.3, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Giang) Dinh T. Giang Wed.C.17 Exact solutions for minimizing a sum of Euclidean norms Organized Session, Room 1.7, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Gijben) Luuk Gijben Tue.C.11 Scaling relationships between the copositive cone and the cone of sum of squares polynomials Organized Session, Room 1.1, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Gill) Philip E. Gill Mon.B.AB Stabilized SQP methods for nonlinear optimization Organized Session, Auditorium B, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Gillis) Nicolas Gillis Wed.C.11 Robust near-separable nonnegative matrix factorization using linear optimization Organized Session, Room 1.1, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Giuffrč) Sofia Giuffrč Wed.B.14 Variational problems with gradient constraints Organized Session, Room 1.4, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Glineur) François Glineur Thu.A.21 Second-order cone representations of positive semidefinite cones Organized Session, Room 2.1, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Göllner) Thea Göllner Thu.A.17 Optimizing the geometry of branched sheet metal structures using cubic regularization Session, Room 1.7, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Gondzio) Jacek Gondzio Mon.B.AB Inexact search directions in very large-scale optimization Organized Session, Auditorium B, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Gonzaga) Clovis Gonzaga Wed.B.13 On the complexity of steepest descent algorithms for minimizing quadratic functions Session, Room 1.3, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(González-Brevis) Pablo González-Brevis Wed.C.23 Recent developments in column generation and interior point methods Organized Session, Room 2.3, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Gotoh) Jun-Ya Gotoh Thu.B.18 Financial risk minimization-based SVMs and its application to credit rating Organized Session, Room 1.8, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Gould) Nick Gould Mon.A.AB A practical dual gradient-projection method for large-scale, strictly-convex quadratic programming Organized Session, Auditorium B, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Gouveia) Joăo Gouveia Tue.A.11 From approximate factorizations to approximate lifts Organized Session, Room 1.1, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Gower) Robert Gower Wed.B.23 Third-order methods and third-order derivatives with AD Session, Room 2.3, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Graber) Jameson Graber Wed.B.24 Optimal control of viscosity solutions to first-order Hamilton-Jacobi equations Organized Session, Room 2.4, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Gray) Genetha Gray Mon.B.15 Using surrogates to calculate sensitivities and improve optimization-based calibration routines Organized Session, Room 1.5, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Grigas) Paul Grigas Wed.C.21 New results and analysis for the Frank-Wolfe method Organized Session, Room 2.1, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Grilo) Teresa Daniela Grilo Optimal control of passive particle under point vortices Session of Poster Presentations, Entrance Hall of the Dept. of Mathematics, Monday, July 29, 18:30-20:30
(Grothey) Andreas Grothey Mon.B.17 Contingency generation by interior point methods for optimal power flow Organized Session, Room 1.7, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Guerrero) Vanesa Guerrero Wed.D.16 Sparse principal component analysis: A mixed integer nonlinear approach Organized Session, Room 1.6, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Gurol) Selime Gurol Tue.A.17 Preconditioning of linear systems with multiple right hand sides Organized Session, Room 1.7, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Guzman) Cristobal Guzman Wed.B.12 Lower bounds on the oracle complexity of convex optimization using information theory Organized Session, Room 1.2, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Haeser) Gabriel Haeser Wed.C.13 Applications of the approximate-KKT optimality condition Organized Session, Room 1.3, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Hager) William Hager Tue.A.AB A primal-dual active set algorithm for nonlinear optimization with polyhedral constraints Organized Session, Auditorium B, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Hall) Julian Hall Thu.B.12 Parallelizing the revised simplex method: Is it time to give up? Organized Session, Room 1.2, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Hansen) Nikolaus Hansen Wed.A.15 A principled, stochastic approach to continuous black-box Optimization Organized Session, Room 1.5, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Hantoute) Abderrahim Hantoute Mon.C.25 On the calmness property in linear semi-infinite optimization Organized Session, Room 2.5, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Harchaoui) Zaid Harchaoui Wed.B.21 Conditional gradient algorithms for norm-regularized smooth convex optimization Organized Session, Room 2.1, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Hare) Warren Hare Wed.D.15 Derivative free methods for approximating normal cones Organized Session, Room 1.5, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Hatz) Kathrin Hatz Tue.A.14 Numerical methods and computational results for solving hierarchical optimal control problems Organized Session, Room 1.4, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Haugland) Dag Haugland Tue.C.17 New lower and upper bounding techniques for the pooling problem Organized Session, Room 1.7, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Hecht) Claudia Hecht Wed.D.24 A phase-field approach for shape optimization in fluid mechanics Organized Session, Room 2.4, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Hendrix) Eligius M. T. Hendrix Wed.B.17 On bi-level thinking in continuous competitive location Organized Session, Room 1.7, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Hermosilla) Cristopher Hermosilla Tue.C.23 Infinite horizon problems on stratifiable state constraints sets Session, Room 2.3, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Hernandez-del-Valle) Gerardo Hernandez-del-Valle Mon.A.18 Optimal execution with jumps (or known structural break points) Organized Session, Room 1.8, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Herrera) Juan F. R. Herrera Wed.A.17 Improvements of sequential and parallel bi-blending algorithms Organized Session, Room 1.7, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Hesse) Robert Hesse Wed.A.21 Non-convex feasibility problems: Qualitative and quantitative characterizations of set intersections Organized Session, Room 2.1, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Heusinger) Anna von Heusinger Wed.D.17 Linear matrix inequality formulation of stabilizability of networks of identical linear systems Session, Room 1.7, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Hildebrand) Roland Hildebrand Wed.B.21 Convex projective programming Organized Session, Room 2.1, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Hintermüller) Michael Hintermüller Wed.S.AA Nonsmooth structures in PDE-constrained optimization Semi-plenary, Auditorium A, Wednesday, July 31, 10:30-11:15
(Hintermüller) Michael Hintermüller Thu.A.24 Multilevel methods based on adaptive finite elements for elliptic mathematical programs with complementarity constraints Organized Session, Room 2.4, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Hoheisel) Tim Hoheisel Thu.B.21 Epi-convergent smoothing with applications to convex composite functions Organized Session, Room 2.1, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Homann) Carolin Homann Mon.C.24 A generalized Chambolle and Pock algorithm for Tikhonov regularization in Banach spaces and application to phase-retrieval problems Organized Session, Room 2.4, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Houska) Boris Houska Tue.B.AA Nonlinear robust optimization via sequential convex bilevel programming Best Paper Prize Session, Auditorium A, Tuesday, July 30, 14:30-16:00
(Hübner) Ruth Hübner Mon.C.16 The rounding property for nonlinear mixed integer optimization problems Organized Session, Room 1.6, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Hungerford) James Hungerford Thu.B.AB Edge concave quadratic programs Organized Session, Auditorium B, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Ito) Masaru Ito Mon.C.22 A unified framework of subgradient algorithms for convex optimization problems Session, Room 2.2, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Jaggi) Martin Jaggi Thu.B.AB A fresh look at the Frank-Wolfe algorithm, with applications to sparse convex optimization Organized Session, Auditorium B, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Jakovetic) Dusan Jakovetic Tue.A.22 Linear convergence rate of a class of distributed augmented Lagrangian algorithms Organized Session, Room 2.2, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Jargalsaikhan) Bolor Jargalsaikhan Tue.A.11 Conic programming: Genericity results and order of solution Organized Session, Room 1.1, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Jerez) Juan L. Jerez Mon.C.17 Embedded optimization in fixed-point arithmetic Organized Session, Room 1.7, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Jofré) Alejandro Jofré Tue.C.25 Variational analysis and financial equilibrium Organized Session, Room 2.5, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Jordan-Squire) Christopher Jordan-Squire Thu.B.21 Convex optimization on probability measures Organized Session, Room 2.1, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Jourani) Abderrahim Jourani Thu.A.25 Regularity and Lipschitz-like properties of subdifferential : Part II (of parts I and II) Organized Session, Room 2.5, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Júdice) Pedro Júdice Wed.D.18 Long-term bank balance sheet management: Estimation and simulation of risk-factors Organized Session, Room 1.8, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Kalise) Dante Kalise Wed.D.25 Accelerated schemes for optimal control and pursuit-evasion games Organized Session, Room 2.5, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Kasimbeyli) Refail Kasimbeyli Tue.A.13 Optimality conditions in nonconvex nonsmooth optimization Session, Room 1.3, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Kassay) Gabor Kassay Wed.A.25 An inverse map result and some applications to sensitivity of generalized equations Session, Room 2.5, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Kaya) C. Yalcin Kaya Thu.B.25 Numerical methods for multi-objective optimal control Organized Session, Room 2.5, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Kilinc-Karzan) Fatma Kilinc-Karzan Wed.A.22 On minimal valid inequalities for mixed integer conic programs Organized Session, Room 2.2, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Kim) Sunyoung Kim Thu.B.11 Extension of completely positive cone relaxation to polynomial optimization Organized Session, Room 1.1, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Kirches) Christian Kirches Mon.B.14 A parametric active-set method for linear programs with complementarity and vanishing constraints Organized Session, Room 1.4, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Kirst) Peter Kirst Tue.C.16 An enhanced spatial branch-and-bound method in global optimization with nonconvex constraints Session, Room 1.6, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Kleinert) Jan Kleinert Thu.A.17 On using a conical interior point method in large scale soil simulations including friction Session, Room 1.7, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Klep) Igor Klep Wed.D.11 Positive polynomials in matrix unknowns which are dimension-free and NCSOStools Organized Session, Room 1.1, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Kolehmainen) Ville Kolehmainen Tue.A.24 Sparse tomography Organized Session, Room 2.4, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Koller) Daniela Koller Mon.B.24 Reduced order models for the optimal control of contact problems Session, Room 2.4, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Kosaki) Toshihiro Kosaki Interior point methods for a production planning problem Session of Poster Presentations, Entrance Hall of the Dept. of Mathematics, Monday, July 29, 18:30-20:30
(Kouri) Drew Kouri Mon.A.24 An approach for the adaptive solution of optimization problems governed by PDEs with uncertain coefficients Organized Session, Room 2.4, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Kovacec) Alexander Kovacec Tue.A.11 Positive semidefinite diagonal minus tail forms are sums of squares Organized Session, Room 1.1, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Krejic) Natasa Krejic Thu.A.13 Inexact restoration for unconstrained optimization Organized Session, Room 1.3, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Kroener) Axel Kroener Thu.B.24 A minimum effort optimal control problem for the wave equation Organized Session, Room 2.4, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Kudryashova) Natalia Kudryashova On optimisation of strategies in the internet ad-market Session of Poster Presentations, Entrance Hall of the Dept. of Mathematics, Monday, July 29, 18:30-20:30
(Kuhn) Daniel Kuhn Tue.C.18 Distributionally robust convex optimization Organized Session, Room 1.8, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Kungurtsev) Vyacheslav Kungurtsev Mon.C.13 Local convergence of a primal-dual augmented Lagrangian algorithm with a stabilized SQP subproblem Session, Room 1.3, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Kurennoy) Alexey S. Kurennoy Thu.B.13 Local convergence of augmented Lagrangian methods under the sole noncriticality assumption Session, Room 1.3, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Kvasov) Dmitri Kvasov Mon.B.15 Diagonal methods in Lipschitz global optimization Organized Session, Room 1.5, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Lacoste-Julien) Simon Lacoste-Julien Wed.B.12 Block-coordinate Frank-Wolfe optimization for machine learning Organized Session, Room 1.2, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Lan) Guanghui (George) Lan Wed.A.22 Complexity of large-scale convex optimization under linear minimization oracle Organized Session, Room 2.2, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Larson) Jeffrey Larson Mon.A.15 Stochastic derivative-free optimization using a trust region framework Organized Session, Room 1.5, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Laurain) Antoine Laurain Tue.A.24 A shape optimization method for magnetic induction tomography Organized Session, Room 2.4, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Leclere) Vincent Leclere Mon.B.17 On the convergence of decomposition methods for multistage stochastic convex program Organized Session, Room 1.7, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Lee) Soomin Lee Tue.A.22 Random projection algorithms for distributed optimization Organized Session, Room 2.2, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Lejeune) Miguel Lejeune Mon.C.18 Boolean reformulation method for probabilistically constrained stochastic programming problems Organized Session, Room 1.8, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Leyffer) Sven Leyffer Mon.C.13 New augmented Lagrangian filter methods Session, Room 1.3, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Li) Zhening Li Wed.D.21 Eigenvalues of complex tensors and their approximation methods Organized Session, Room 2.1, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Li) QingNa Li Thu.A.22 Matrix recovery with special structures Organized Session, Room 2.2, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Lieder) Felix Lieder Thu.B.11 Computing a nonnegative decomposition of a matrix Organized Session, Room 1.1, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Liu) Ya-Feng Liu Wed.D.AB An efficient truncated Newton-CG algorithm for the smallest enclosing ball problem of huge dimensions Organized Session, Auditorium B, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Liu) Xin Liu Mon.B.12 Trace-penalty minimization for large-scale eigenspace computation Organized Session, Room 1.2, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Liuzzi) Giampaolo Liuzzi Wed.C.15 Derivative-free methods for multiobjective Lipschitz problems Organized Session, Room 1.5, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Lizon) Claire Lizon Mon.C.16 A direct search algorithm for determining the well location and on/off status for reservoir engineering Organized Session, Room 1.6, Monday, July 29, 16:30-18:00
(López) Julio López Wed.C.25 Proximal decomposition method for convex symmetric cone programming Organized Session, Room 2.5, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Lorenz) Dirk Lorenz Tue.A.12 The linearized Bregman method and its generalizations as an algorithm for split feasibility problems Organized Session, Room 1.2, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Lotz) Martin Lotz Wed.A.AB The geometry of phase transitions in convex optimization Organized Session, Auditorium B, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Lu) Shu Lu Mon.A.14 Stochastic variational inequalities: Confidence regions and intervals Organized Session, Room 1.4, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Lucet) Yves Lucet Mon.C.15 Derivative-free optimization via proximal point methods Organized Session, Room 1.5, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Luss) Ronny Luss Wed.C.22 Sparse rank-one matrix approximations: Convex relaxations, direct approaches, and applications to text data Organized Session, Room 2.2, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Ma) Qing-hua Ma Calibrating the model parameters using trust region method Session of Poster Presentations, Entrance Hall of the Dept. of Mathematics, Monday, July 29, 18:30-20:30
(Ma) Shiqian Ma Wed.B.22 Low-rank tensor optimization problems Organized Session, Room 2.2, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Maggioni) Francesca Maggioni Tue.A.18 Bounds in mulstistage stochastic programming Organized Session, Room 1.8, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Manapova) Aygul Manapova Mon.B.24 Approximations of semilinear elliptic optimal control problems in a convex domain with controls in the coefficients multiplying the highest derivatives Session, Room 2.4, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Mansour) Hassan Mansour Thu.A.12 A fast randomized Kaczmarz algorithm for sparse solutions of consistent linear systems Organized Session, Room 1.2, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Marcia) Roummel F. Marcia Wed.C.AB On solving L-BFGS trust-region subproblems Organized Session, Auditorium B, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Marechal) Matthieu Marechal Wed.C.14 Solving a MPEC problem with a partial penalization Session, Room 1.4, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Maringer) Dietmar Maringer Wed.D.16 Estimating time series models with heuristic methods: The case of economic parity conditions Organized Session, Room 1.6, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Martin-Campo) F. Javier Martin-Campo Wed.A.16 Aircraft conflict detection and resolution by mixed-integer nonlinear optimization models by turn change maneuvers using a variable neigborhood search approach Organized Session, Room 1.6, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Martínez) José Mario Martínez Thu.A.13 Some optimization in electronic structure calculations Organized Session, Room 1.3, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Martins) Joaquim R. R. A. Martins Wed.B.23 A matrix-free approach to large-scale nonlinear constrained optimization Session, Room 2.3, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Martin-Utrera) Alberto Martin-Utrera Thu.A.18 Optimal multiperiod portfolio selection with trading costs and parameter uncertainty Organized Session, Room 1.8, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Mei) Xiaoling Mei Thu.A.18 Multiperiod portfolio selection with transaction and market impact costs Organized Session, Room 1.8, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Meinlschmidt) Hannes Meinlschmidt Tue.C.23 Optimal control of PDAEs Session, Room 2.3, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Messine) Frédéric Messine Tue.C.17 Combining direct and indirect methods to solve aircraft conflict avoidance problems Organized Session, Room 1.7, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Mészáros) Alpár Richárd Mészáros Wed.D.25 First order mean field games with density constraints Organized Session, Room 2.5, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Meyer) Christian Meyer Wed.A.24 Finite element error analysis for optimal control of the obstacle problem Organized Session, Room 2.4, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Meza) Juan C. Meza Mon.B.15 Derivative-free optimization methods for the surface structure determination problem Organized Session, Room 1.5, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Miltenberger) Matthias Miltenberger Thu.B.12 Challenges in linear programming and how SoPlex deals with them Organized Session, Room 1.2, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Misener) Ruth Misener Mon.A.16 ANTIGONE: A general mixed-integer nonlinear global optimisation framework Organized Session, Room 1.6, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Mitchell) Tim Mitchell Mon.C.AB A BFGS-based SQP method for constrained nonsmooth, nonconvex optimization Organized Session, Auditorium B, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Mitra) Gautam Mitra Wed.D.18 Enhanced indexation based on second-order stochastic dominance Organized Session, Room 1.8, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Mitsos) Alexander Mitsos Tue.A.21 Global optimization of generalized semi-infinite programs via restriction of the right hand side Organized Session, Room 2.1, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Möller) Michael Möller Tue.A.12 Multiscale methods for polyhedral regularizations Organized Session, Room 1.2, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Mon.B.15) MOVED TO Mon.B.15 Thu.B.15 0 Session, Room 1.5, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Monniaux) David Monniaux Mon.A.21 On the generation of positivstellensatz witnesses in degenerate cases Organized Session, Room 2.1, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Monteiro) Renato D. C. Monteiro Wed.B.22 A first-order block-decomposition method for solving two-easy-block structured semidefinite programs Organized Session, Room 2.2, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Morgan) Jacqueline Morgan Mon.C.14 Bilevel problems with Nash equilibrium constraints under perturbations Organized Session, Room 1.4, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Morini) Benedetta Morini Wed.B.AB Updating techniques for sequences of KKT systems in quadratic programming Organized Session, Auditorium B, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Mu) Cun Mu Lower bounds and improved relaxations for tensor recovery Session of Poster Presentations, Entrance Hall of the Dept. of Mathematics, Monday, July 29, 18:30-20:30
(Mucherino) Antonio Mucherino Thu.B.16 Discretizing vertex orders for distance geometry Organized Session, Room 1.6, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Munson) Todd S. Munson Tue.C.14 Lemke's method for strictly positive linear complementarity problems Organized Session, Room 1.4, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Muramatsu) Masakazu Muramatsu Wed.A.11 Adaptive SDP relaxation for polynomial optimization Organized Session, Room 1.1, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Myklebust) Tor Myklebust Mon.A.11 Hyperbolic cone programming: Structure and interior-point algorithms Organized Session, Room 1.1, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Nagy) Adrienn Nagy Mon.B.13 A new proof for the fineness of the quadratic simplex method Session, Room 1.3, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Necoara) Ion Necoara Mon.C.21 A random coordinate descent method on large optimization problems with linear constraints Organized Session, Room 2.1, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Nedich) Angelia Nedich Tue.A.14 Distributed aggregative Nash-games on graphs Organized Session, Room 1.4, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Neitzel) Ira Neitzel Wed.A.24 Numerical analysis of nonconvex elliptic optimal control problems with state constraints Organized Session, Room 2.4, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Nesterov) Yurii Nesterov Tue.P.AA Subgradient methods for huge-scale optimization problems Plenary, Auditorium A, Tuesday, July 30, 9:00-10:00
(Nesterov) Yurii Nesterov Mon.C.21 Universal gradient methods Organized Session, Room 2.1, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Nocedal) Jorge Nocedal Mon.A.AB Stochastic quasi-Newton methods Organized Session, Auditorium B, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Noll) Dominikus Noll Tue.C.21 Convergence of nonsmooth descent methods using the Kudyka-Lojasiewicz inequality Organized Session, Room 2.1, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Noyan) Nilay Noyan Tue.A.18 Optimization with multivariate conditional value-at-risk constraints Organized Session, Room 1.8, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Nutini) Julie Nutini Wed.C.15 A derivative-free approximate gradient sampling algorithm for finite minimax problems Organized Session, Room 1.5, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Ochsenbein) David Ochsenbein Morphology and batch time optimization of a crystallization process using real time particle shape measurements Session of Poster Presentations, Entrance Hall of the Dept. of Mathematics, Monday, July 29, 18:30-20:30
(Odland) Tove Odland Wed.A.13 On the connection between the conjugate gradient method and quasi-Newton methods on quadratic problems Session, Room 1.3, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Oliveira) Paulo Roberto Oliveira Wed.B.25 Proximal point method on Finslerian manifolds Session, Room 2.5, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Olsson) Per-Magnus Olsson Thu.A.15 Parallel extensions of algorithms for derivate-free optimization Session, Room 1.5, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Omheni) Riadh Omheni Mon.C.13 A primal-dual augmented Lagrangian and log-barrier penalty algorithm for nonlinear optimization Session, Room 1.3, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Orban) Dominique Orban Tue.A.AB Fast local convergence of interior-point methods in the absence of strict complementarity Organized Session, Auditorium B, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Ortigosa) Pilar M. Ortigosa Wed.B.17 A multiobjective optimization algorithm for locating a semi-obnoxious facility in the plane Organized Session, Room 1.7, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Pang) C. H. Jeffrey Pang Wed.A.21 The convex set intersection problem: Supporting hyperplanes and quadratic programming Organized Session, Room 2.1, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Pang) Jong-Shi Pang Mon.A.14 On the solution of affine generalized Nash equilibrium problems by Lemke's method Organized Session, Room 1.4, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Parpas) Panos Parpas Wed.D.16 Global optimisation using gentlest ascent dynamics Organized Session, Room 1.6, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Parrilo) Pablo Parrilo Tue.C.11 Approximation quality of SOS relaxations Organized Session, Room 1.1, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Parys) Bart Paul Gerard Van Parys Tue.C.18 Distributionally robust control of linear dynamical systems Organized Session, Room 1.8, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Pataki) Gabor Pataki Mon.B.11 Bad semidefinite programs: they all look the same Organized Session, Room 1.1, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Patrascu) Andrei Patrascu Thu.B.22 A random coordinate descent algorithm for optimization problems with composite objective function: Application to SVM problems Organized Session, Room 2.2, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Pearson) John Pearson Tue.C.24 Preconditioned iterative methods for time-dependent optimal control problems Organized Session, Room 2.4, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Pedroso) Lucas Garcia Pedroso Tue.A.15 A derivative-free trust-region method for nonlinear programming Organized Session, Room 1.5, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Perkkiö) Ari-Pekka Perkkiö Tue.C.25 Stochastic programs without duality gaps Organized Session, Room 2.5, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Petra) Noemi Petra Mon.C.24 Computational methods for Bayesian inverse problems governed by PDEs Organized Session, Room 2.4, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Pfaff) Sebastian Pfaff Tue.C.23 Optimal control of nonlinear hyperbolic conservation laws at a junction Session, Room 2.3, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Pfeiffer) Laurent Pfeiffer Mon.B.25 Sensitivity analysis for relaxed optimal control problems with final-state constraints Organized Session, Room 2.5, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Philipp) Anne Philipp Wed.D.17 Mixed integer nonlinear models in wireless networks Session, Room 1.7, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Picarelli) Athena Picarelli Mon.B.25 New approach for stochastic target problems with state-constraints Organized Session, Room 2.5, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Piccialli) Veronica Piccialli Thu.A.14 Non-cooperative computation offloading in mobile cloud computing Organized Session, Room 1.4, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Pieper) Konstantin Pieper Wed.D.12 Finite element error analysis for an optimal control problem with sparse solutions Organized Session, Room 1.2, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Pierucci) Federico Pierucci Tue.C.22 Conditional gradient algorithm for machine learning with non-smooth loss and decomposable regularization Organized Session, Room 2.2, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Pinar) Mustafa C. Pinar Wed.C.18 Mean semi-deviation from a target and robust portfolio choice under distribution and mean return ambiguity Session, Room 1.8, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Plaumann) Daniel Plaumann Mon.B.11 Hyperbolic polynomials and sums of squares Organized Session, Room 1.1, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Pokutta) Sebastian Pokutta Wed.C.11 Common information and unique disjointness Organized Session, Room 1.1, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Pólik) Imre Pólik Tue.C.12 Rounding solutions in second-order cone programming Organized Session, Room 1.2, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Potschka) Andreas Potschka Tue.C.24 Newton-Picard preconditioning for time-periodic PDE constrained optimization Organized Session, Room 2.4, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Povh) Janez Povh Wed.D.11 A new convex reformulation and approximation hierarchy for polynomial optimization Organized Session, Room 1.1, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Powell) M. J. D. Powell Mon.C.15 Trust region calculations with linear constraints Organized Session, Room 1.5, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Prudente) Leandro F. Prudente Wed.C.13 On convergence to infeasible points in augmented Lagrangian methods Organized Session, Room 1.3, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Qiang) Feng Qiang Thu.A.23 PSMG: A parallel problem generator for a structure conveying modelling language for mathematical programming Organized Session, Room 2.3, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Raghunathan) Arvind U. Raghunathan Mon.B.17 Global optimization of optimal power flow (OPF) problems Organized Session, Room 1.7, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Ralph) Daniel Ralph Mon.A.14 Stochastic equilibrium in investment models: Capacity expansion in the power sector Organized Session, Room 1.4, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Ramirez) Héctor Ramirez Wed.C.25 Second-order analysis in conic programming with applications Organized Session, Room 2.5, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Ravikumar) Pradeep Ravikumar Mon.B.22 Convex reparameterization of a large class of biconvex functions Organized Session, Room 2.2, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Razaviyayn) Meisam Razaviyayn Tue.B.AA A unified convergence analysis of block successive minimization methods for nonsmooth optimization Best Paper Prize Session, Auditorium A, Tuesday, July 30, 14:30-16:00
(Reyes) Juan Carlos De los Reyes Wed.B.24 Optimality conditions for VI constrained optimization Organized Session, Room 2.4, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Ribeiro) Ana Filipa Ribeiro Optimal control and numerical approaches in a problem of management of hydroelectric resources Session of Poster Presentations, Entrance Hall of the Dept. of Mathematics, Monday, July 29, 18:30-20:30
(Richtarik) Peter Richtarik Mon.A.22 Mini-batch primal and dual methods for support vector machines Organized Session, Room 2.2, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Riener) Cordian Riener Mon.C.11 Symmetric mean inequalities and sums of squares Organized Session, Room 1.1, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Rinaldi) Francesco Rinaldi Wed.C.15 A class of derivative-free nonmonotone algorithms for unconstrained nonlinear optimization Organized Session, Room 1.5, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Robinson) Richard Z. Robinson Positive semidefinite rank of polytopes Session of Poster Presentations, Entrance Hall of the Dept. of Mathematics, Monday, July 29, 18:30-20:30
(Robinson) Daniel P. Robinson Mon.A.AB A restoration free filter method with unified step computation for nonlinear programming Organized Session, Auditorium B, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Rocha) Ana Maria A. C. Rocha Wed.A.17 A global optimization method to solve engineering design problems Organized Session, Room 1.7, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Rodosthenous) Neofytos Rodosthenous Mon.A.18 Quickest detection in a system with correlated noise Organized Session, Room 1.8, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Royer) Clément W. Royer Thu.A.15 Direct search based on probabilistic descent Session, Room 1.5, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Ruiz) Natalia Ruiz Mon.C.22 Regularized interior proximal alternating directions method Session, Room 2.2, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Rupprecht) Christoph Rupprecht Wed.D.24 Multi-material structured topology optimization based on a phase field ansatz: $H^1$ -gradient projection and SQP method Organized Session, Room 2.4, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Sabach) Shoham Sabach Wed.A.12 A first order method for finding minimal norm-like solutions of convex optimization problems Organized Session, Room 1.2, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Sachs) Ekkehard Sachs Mon.B.24 Model Reduction in the Calibration of Nonlinear PDEs Session, Room 2.4, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Sadoghi) Amirhossein Sadoghi Wed.C.18 Measuring systemic risk: Robust ranking techniques approach Session, Room 1.8, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Sager) Sebastian Sager Mon.C.17 Decoding complex cardiac arrhythmia using mathematical optimization Organized Session, Room 1.7, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Salzo) Saverio Salzo Wed.B.25 Convergence analysis of a proximal Gauss-Newton method Session, Room 2.5, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Sampaio) Phillipe R. Sampaio Wed.B.15 Equality-constrained derivative-free optimization Organized Session, Room 1.5, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Sanogo) Satafa Sanogo Thu.A.17 Topology optimization for the design of electromagnetic devices Session, Room 1.7, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Santos) Telma J. Santos Wed.B.21 Some versions of a strong maximum principle for an elliptic functional with the generalized symmetry assumption Organized Session, Room 2.1, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Santos) Sandra A. Santos Tue.C.AB An inexact and nonmonotone proximal method combining trust region and line search for unconstrained minimization Organized Session, Auditorium B, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Sartenaer) Annick Sartenaer Wed.A.13 Using spectral information to precondition saddle-point systems Session, Room 1.3, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Saunderson) James Saunderson Mon.A.11 Polynomial-sized semidefinite representations of derivative relaxations of spectrahedral cones Organized Session, Room 1.1, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Schäfer) Carsten Schäfer Mon.C.24 Optimal actuator and sensor placement for dynamical systems Organized Session, Room 2.4, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Scheinberg) Katya Scheinberg Tue.C.15 Probabilistic model based derivative free methods Organized Session, Room 1.5, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Schiela) Anton Schiela Mon.A.24 An affine covariant composite step method for nonlinear optimization in function space Organized Session, Room 2.4, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Schmidt) Mark Schmidt Wed.D.22 Minimizing finite sums with the stochastic average gradient Organized Session, Room 2.2, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Schmutzer) Andreas Schmutzer Mon.C.16 Exploiting facets of the cut polytope for sparse betweenness problems Organized Session, Room 1.6, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Schneider) Christopher Schneider Linear-quadratic control problems with L1-cost Session of Poster Presentations, Entrance Hall of the Dept. of Mathematics, Monday, July 29, 18:30-20:30
(Schöpfer) Frank Schöpfer Tue.A.12 Exact regularization of polyhedral norms Organized Session, Room 1.2, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Schultz) Ruediger Schultz Tue.A.18 OR inspirations for stochastic shape optimisation Organized Session, Room 1.8, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Schwartz) Alexandra Schwartz Mon.B.21 The price of inexactness: Convergence properties of relaxation methods for mathematical programs with equilibrium constraints revisited Organized Session, Room 2.1, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Scott) Joseph K. Scott Tue.A.16 Relaxing dynamic optimization problems: Convergence, clustering, and the effect of time Organized Session, Room 1.6, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Shefi) Ron Shefi Wed.A.12 Rate of convergence analysis for proximal-Lagrangian methods Organized Session, Room 1.2, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Sheng) Zhenli Sheng Wed.D.AB A buildup-based error minimization method with application to protein structure determination Organized Session, Auditorium B, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Shikhman) Vladimir Shikhman Mon.A.16 On intrinsic complexity of bilevel optimization Organized Session, Room 1.6, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Sichau) Adrian Sichau Wed.C.14 Robust nonlinear programming with discretized PDE constraint using quadratic approximations Session, Room 1.4, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Signoretto) Marco Signoretto Thu.B.22 Proximal problems and splitting techniques for learning with composite penalties Organized Session, Room 2.2, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Silva) Paulo J. S. Silva Tue.C.13 The role of constant rank in second order constraint qualifications Organized Session, Room 1.3, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Silva) Francisco J. Silva Mon.A.25 Some sensitivity results for optimal control problems Organized Session, Room 2.5, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Simons) Stephen Simons Mon.C.25 The Hahn-Banach Lagrange theorem Organized Session, Room 2.5, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Sinoquet) Delphine Sinoquet Thu.A.15 SQA: A generic trust region derivative free optimization method for black box industrial applications Session, Room 1.5, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Solntsev) Stefan Solntsev Wed.D.13 An algorithmic framework for convex $\ell_1$-regularized optimization Organized Session, Room 1.3, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Stadler) Georg Stadler Tue.A.24 Borrowing methods from optimization for the solution of large-scale statistical inverse problems Organized Session, Room 2.4, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Stein) Oliver Stein Tue.A.21 Smoothness properties of a regularized gap function for quasi-variational inequalities Organized Session, Room 2.1, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Stoll) Martin Stoll Thu.A.24 Fast solution of Cahn-Hilliard variational inequalities Organized Session, Room 2.4, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Sun) Yuekai Sun Wed.B.12 Proximal Newton-type methods for minimizing composite functions Organized Session, Room 1.2, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Sun) Zhao Sun Mon.B.11 Handelman's hierarchy for the maximum stable set problem Organized Session, Room 1.1, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Sun) Defeng Sun Mon.A.12 An adaptive semi-nuclear norm approach for rank optimization problems with hard constraints Organized Session, Room 1.2, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Surowiec) Thomas Surowiec Tue.C.21 On a class of generalized Nash equilibrium problems in Banach space with applications to multiobjective PDE-constrained optimization Organized Session, Room 2.1, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Takac) Martin Takac Mon.C.21 Parallel block coordinate descent methods for huge-scale partially separable problems Organized Session, Room 2.1, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Tanaka) Mirai Tanaka Wed.B.11 On the positive definite matrix approximation with condition number constraint Organized Session, Room 1.1, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Tanaka) Akihiro Tanaka Wed.A.11 An LP-based algorithm to test copositivity Organized Session, Room 1.1, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Tanner) Jared Tanner Wed.A.AB Matrix completion at the edge of optimal Organized Session, Auditorium B, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Tappenden) Rachael Tappenden Wed.D.14 Separable approximations to the augmented Lagrangian Organized Session, Room 1.4, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Teboulle) Marc Teboulle Wed.A.12 A first order algorithm for a class of nonconvex-nonsmooth minimization Organized Session, Room 1.2, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Terlaky) Tamás Terlaky Tue.C.12 On the identification of the optimal partition of second order cone optimization problems Organized Session, Room 1.2, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Tews) Benjamin Tews Wed.C.24 Optimal control of incompressible two-phase flows Organized Session, Room 2.4, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Theis) Dirk Oliver Theis Wed.C.11 Support-based lower bounds for the positive semidefinite rank of a nonnegative matrix Organized Session, Room 1.1, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Thomas) Rekha Thomas Mon.C.11 Positive semidefinite rank of polytopes and matrices Organized Session, Room 1.1, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Toh) Kim-Chuan Toh Mon.A.12 A proximal point algorithm for log-determinant optimization with group lasso regularization Organized Session, Room 1.2, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Toint) Philippe Toint Wed.B.AB Dual space techniques for nonlinear least-squares in data assimilation Organized Session, Auditorium B, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Towhidi) Mehdi Towhidi Wed.C.23 Customizing COIN-OR's LP and MIP solvers with Python Organized Session, Room 2.3, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Trang) Le Hong Trang Mon.B.13 A sequential convex programming algorithm for minimizing a sum of Euclidean norms with non-convex constraints Session, Room 1.3, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Traversi) Emiliano Traversi Wed.B.16 Hybrid SDP bounding procedure Organized Session, Room 1.6, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Tröltzsch) Anke Tröltzsch Wed.D.15 A new algorithm for solving equality- and bound-constrained optimization problems without derivatives Organized Session, Room 1.5, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Truetsch) Uwe Truetsch Thu.A.11 Old vs new SDP bounds for the quadratic assignment problem Organized Session, Room 1.1, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Tsuchiya) Takashi Tsuchiya Wed.D.14 Information geometry of symmetric cone programs Organized Session, Room 1.4, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Uhler) Caroline Uhler Mon.A.21 Ellipsoid packing with applications to chromosome organization Organized Session, Room 2.1, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Ulbrich) Stefan Ulbrich Tue.A.14 Optimization of deep drawing processes Organized Session, Room 1.4, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Uschmajew) Andre Uschmajew Wed.D.21 Convergence of first-order techniques in tensor optimization Organized Session, Room 2.1, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Uskov) Evgeny I. Uskov Thu.B.13 Attraction of Newton method to critical Lagrange multipliers Session, Room 1.3, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Vahn) Gah-Yi Vahn Thu.A.18 Performance-based regularization in mean-CVaR portfolio optimization Organized Session, Room 1.8, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Vallentin) Frank Vallentin Mon.A.11 Spectral bounds for the independence ratio and the chromatic number of an operator Organized Session, Room 1.1, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Vallerio) Mattia Vallerio Mon.A.17 Multi-objective optimal control using fast gradient-based optimisation techniques Organized Session, Room 1.7, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Vandenberghe) Lieven Vandenberghe Wed.D.23 Decomposition and partial separability in conic optimization Organized Session, Room 2.3, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Varvitsiotis) Antonios Varvitsiotis Mon.A.21 Positive semidefinite matrix completion, universal rigidity and the strong Arnold property Organized Session, Room 2.1, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Vaz) A. Ismael F. Vaz Mon.A.13 Globally convergent DC trust-region methods Session, Room 1.3, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Vera) Jorge R. Vera Wed.C.18 Robust approaches for intertemporal consistency in production planning Session, Room 1.8, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Vera) Juan C. Vera Thu.A.11 Exploiting symmetry in copositive programs Organized Session, Room 1.1, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Vicente) Luis Nunes Vicente Tue.C.15 A subspace decomposition framework for nonlinear optimization: Global convergence and global rates Organized Session, Room 1.5, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Villa) Silvia Villa Thu.B.AB Convergence rates for inexact and accelerated proximal methods Organized Session, Auditorium B, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Wachsmuth) Daniel Wachsmuth Thu.B.24 Regularization and discretization error estimates for control problems with bang-bang solutions Organized Session, Room 2.4, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Wada) Toshihiro Wada Energy optimization of railways by voltage control on substations Session of Poster Presentations, Entrance Hall of the Dept. of Mathematics, Monday, July 29, 18:30-20:30
(Waechter) Andreas Waechter Mon.C.AB Complementarity formulations for l0-norm optimization problems Organized Session, Auditorium B, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Wang) Yanfei Wang Wed.D.AB Gridded tomographic velocity analysis using nonsmooth regularization Organized Session, Auditorium B, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Wang) Zizhuo Wang Thu.B.23 On solving convex optimization problems with linear ascending constraints Session, Room 2.3, Thursday, August 1, 11:00-12:30
(Wang) Xiao Wang Thu.A.AB An augmented Lagrangian affine scaling method for general nonlinear programming Organized Session, Auditorium B, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Wang) Hao Wang Thu.A.12 Matrix-free solvers for systems of inclusions Organized Session, Room 1.2, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Wen) Zaiwen Wen Mon.B.12 Adaptive regularized self-consistent field iteration with exact Hessian Organized Session, Room 1.2, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Wild) Stefan M. Wild Mon.C.15 Model-based optimization methods with many simultaneous function evaluations Organized Session, Room 1.5, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Wittmann-Hohlbein) Martina Wittmann-Hohlbein Mon.A.16 On the approximate solution of mp-MILP problems using piecewise affine relaxation of bilinear terms Organized Session, Room 1.6, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Wollner) Winnifried Wollner Wed.A.24 Pointwise convergence of the feasibility violation for Moreau-Yosida regularized optimal control problems and applications to the finite element error of problems with gradient state constraints Organized Session, Room 2.4, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Wong) Elizabeth Wong Mon.B.AB Regularized methods for large-scale quadratic programming Organized Session, Auditorium B, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Word) Daniel P. Word Tue.A.17 Parallel solution of large-scale nonlinear parameter estimation problems Organized Session, Room 1.7, Tuesday, July 30, 11:30-13:00
(Wright) John Wright Wed.A.18 Robust optimization and robust estimation in provable object instance verification Organized Session, Room 1.8, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Wright) Stephen J. Wright Mon.A.22 Convergence of a stochastic algorithm for subspace identification Organized Session, Room 2.2, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Xia) Yu Xia Wed.B.11 A gradient method for the sparse least squares problem Organized Session, Room 1.1, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Xu) Huan Xu Wed.B.18 Optimization under probabilistic envelope constraints Organized Session, Room 1.8, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Yan) Yiming Yan Wed.D.13 Optimal active-set prediction for interior point methods Organized Session, Room 1.3, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Yang) Chao Yang Mon.B.12 A preconditioner for accelerating a fixed point iteration in electronic structure calculations Organized Session, Room 1.2, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Yanikoglu) Ihsan Yanikoglu Wed.B.18 Adjustable robust parameter design with unknown distributions Organized Session, Room 1.8, Wednesday, July 31, 14:30-16:00
(Ye) Yinyu Ye Thu.P.AA Complexity analysis beyond convex optimization Plenary, Auditorium A, Thursday, August 1, 15:00-16:00
(Yildirim) E. Alper Yildirim Wed.C.16 Copositive optimization based bounds on standard quadratic optimization Organized Session, Room 1.6, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Yin) Wotao Yin Thu.A.22 Very large-scale parallel sparse optimization Organized Session, Room 2.2, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Yousept) Irwin Yousept Wed.D.24 Optimal control of quasilinear H(curl)-elliptic PDEs Organized Session, Room 2.4, Wednesday, July 31, 18:00-19:30
(Yu) Jia Yuan Yu Wed.A.18 Data-driven distributionally robust polynomial optimization Organized Session, Room 1.8, Wednesday, July 31, 11:30-13:00
(Yuan) Ya-xiang Yuan Wed.S.AB Subspace techniques for optimization Semi-plenary, Auditorium B, Wednesday, July 31, 10:30-11:15
(Yuan) Xiaoming Yuan Mon.A.12 A strictly contractive Peaceman-Rachford splitting method for convex programming Organized Session, Room 1.2, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Yun) Sangwoon Yun Tue.C.22 Incrementally updated gradient methods for nonsmooth minimization Organized Session, Room 2.2, Tuesday, July 30, 16:30-18:00
(Zagrodny) Dariusz Zagrodny Thu.A.25 Regularity and Lipschitz-like properties of subdifferential : Part I (of parts I and II) Organized Session, Room 2.5, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Zalas) Rafal Zalas Thu.A.14 Approximately shrinking operators and their applications to variational inequalities Organized Session, Room 1.4, Thursday, August 1, 09:00-10:30
(Zavala) Victor M. Zavala Mon.C.18 Clustering-based interior point strategies for stochastic programs Organized Session, Room 1.8, Monday, July 29, 16:30-18:00
(Zemkoho) Alain B. Zemkoho Mon.B.21 Stationarity concepts for strong and weak Stackelberg problems Organized Session, Room 2.1, Monday, July 29, 14:30-16:00
(Zeng) Xiangrong Zeng Fused binary compressive sensing using hard thresholding and (modified) total variation projection Session of Poster Presentations, Entrance Hall of the Dept. of Mathematics, Monday, July 29, 18:30-20:30
(Zhang) Hongchao Zhang Wed.C.AB The limited memory conjugate gradient method Organized Session, Auditorium B, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Zhang) Zaikun Zhang Mon.A.15 A derivative-free optimization algorithm with low-dimensional subspace techniques for large-scale problems Organized Session, Room 1.5, Monday, July 29, 11:30-13:00
(Zikrin) Spartak Zikrin Wed.C.AB Limited-memory methods with shape changing trust region Organized Session, Auditorium B, Wednesday, July 31, 16:30-18:00
(Zuluaga) Luis F. Zuluaga Thu.B.18 Mean-semivariance model for large-scale project selection Organized Session, Room 1.8, Thursday, August 1, 11:00-12:30

 Go to: unframed Scientific Program

 Go to: ICCOPT 2013 Main Webpage